در این سیستم با استفاده از دتکتورهای حساس به حرارت کابلی (که از لحاظ فیزیکی به شکل یک کابل دورشته معمولی می باشد) بهره برده می شود. پوشش خارجی این کابل ها از مواد Flame Retardant با درجات مختلف مقاومت در برابر شرایط محیطی و مواد خورنده بر اساس نوع محل نصب می باشند. امروزه سه نوع سیستم LHD در کاربردهای مختلف استفاده می گردد:

  1. Digital Linear Heat Detection
    ارزانترین و در دسترس ترین سیستم LHD می باشد که در آن، دو رشته سیم داخل کابل با مواد عایق پلیمری حساس به درجه حرارتی خاص از هم جدا شده اند و به محض برخورد حرارت، در نقطه تماس، عایق ذوب شده و از اتصال دو رشته کابل، سیگنال حریق به کنترل پنل ارسال می شود. این سیستم جهت حفاظت از حریق در تانک های ذخیره مواد نفتی، تسمه نقاله ها، ترانس های برق، سینی های کابل و رایزرهای تاسیساتی استفاده می گردد. این دتکتورهای خطی براساس دمای حداکثر محل نصب، دارای دماهای عملکردی مختلفی از 68 درجه تا 180 درجه سانتیگراد می باشند. لایه خارجی این کابل ها نیز بر اساس محل نصب دارای مقاومت های مختلفی به عوامل خورنده موجود در محیط و شرایط آب و هوایی می باشند.
  2. Confirmed Temperature Initiation
    در این سیستم ماژول کنترلی سیستم پس از تشخیص اتصال رشته ها در یک نقطه کابل با یکدیگر، ابتدا دمای نقطه اتصال را با آستانه اعلام حریق از پیش تعیین شده در سیستم مقایسه می کند. چنانچه دمای نقطه اتصال بیشتر از آستانه حد اعلام حریق باشد حریق را تایید می نماید ولیکن در صورت پایین تر بودن دمای نقطه اتصال، اعلام خرابی یا ضربه را می نماید(Fault). در حقیقت مزیت این سیستم امکان تشخیص حریق از ضربات و آسیب های مکانیکی (سیگنال خطا یا Fault) می باشد.
  3. Fiber-Optic Linear Heat Detection
    این سیستم با استفاده از تکنولوژی فیبر نوری امکان پایش سریع و مداوم درجه حرارت در طول های بسیار زیاد (تا 10 کیلومتر) را فراهم می نماید. به دلیل این خصوصیت ها، از این سیستم بیشتر در تونل های جاده ای، تونل های مترو و یا تونل های تاسیساتی طولانی استفاده می گردد